KDU.breadcrumbs.homeDomů Občané jsou naši partneři
Zpět

Občané jsou naši partneři

Přidáno 25. 6. 2022
Ilustrační foto
V časopise Osmička 2022/6 odpovídá zastupitel Tomáš Pavlů na otázku Jak vnímáte aktivismus v Praze ve vztahu k územnímu rozvoji? Celý text přinášíme níže.
 

 
Nevíme, jaký aktivismus mají autoři otázky na mysli. My si vážíme všech lidí, kteří žijí v naší městské části a zajímají se o místní dění nebo aktivně usilují o lepší život v Praze 8. Jsou to lidé, kteří sází květiny před domy, účastní se úklidu parků, členové rodičovských rad, spolků a sportovních klubů, velmi si vážíme nasazení dobrovolných trenérů, hasičů a další. Děkujeme Vám! V Praze 8 je mnoho spolků, např. 8jinak, Probouzíme – oživil Lowitův mlýn (autor těchto řádek je členem tohoto spolku), Bohnice žijí, Proti plotu – věnují se stavebním projektům V Bohnicích a Troji. Spolek Krásné Kobylisy –  postavil se proti výškovým stavbám na sídlišti Ládví.

Bohužel musíme připomenout i aktivismus politiků, např. koalice ODS, TOP 09 v roce 2010 rozhodla o stavbě radnice na Palmovce. Další koalice vedená ANO stavbu zastavila a začal bizarní kolotoč soudů o pozemky. Městská část (my, občané) zde ztratila velké peníze a jedním z důvodů zastavení miliardového projektu, byla neschopnost vedení spolupracovat s opozicí, odborníky (vyhlásit architektonickou soutěž) a aktivními občany.

Dobrým příkladem je spolek Krásné Kobylisy, který se územnímu rozvoji a stavbám věnuje už několik let a má velmi dobré výsledky. Spolek uspořádal několik debat na toto téma a aktivně vstoupil do jednání s developerem, magistrátem i městskou částí. Dovolím si tvrdit, že tito aktivní občané zabránili developerům postavit výškové budovy na místě bývalých prodejen, bohužel celá záležitost není ještě vyřešená ve prospěch obyvatel. KDU-ČSL v Praze 8 společně a Osmička sobě bude vždycky spolupracovat s aktivními občany a lidmi dobré vůle.

Mgr. Tomáš Pavlů, zastupitel

Ilustrační foto: Debata občanů